Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Pinokkion seikkailut - cover

Pinokkion seikkailut

Carlo Collodi

Translator Maija Halonen

Publisher: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Köyhällä Geppetto-herralla on suuria unelmia. Hän aikoo veistää puuhalosta nukketeatterissa käytettävän marionettinuken. Nuken kanssa hän lähtisi kiertämään maailmaa! Nuken nimikin on jo valittu – siitä tulisi Pinokkio. Geppetto ei kuitenkaan pääse veistämisessä pitkälle, kun Pinokkio herää jo henkiin. Miten se on mahdollista? Miten nukke voi osata puhua?Pinokkio on ihastuttava klassikkosatu vuodelta 1883. Pinokkio tunnetaan myös Disneyn elokuvana.-
Available since: 12/01/2021.
Print length: 123 pages.

Other books that might interest you

  • Barbie ja taikatossut - cover

    Barbie ja taikatossut

    Mattel

    • 0
    • 0
    • 0
    Kristyn on balettitanssija, joka haaveilee unelmaroolista. Saadessaan jalkaansa pinkit taikatossut hän tempautuu sisään klassikkobalettien maailmaan – ja tähdeksi! Balettien tarinat ovat kuitenkin täynnä synkkiä sävyjä. Onnistuuko Kristyn pakenemaan vai jääkö hän unelmamaailman vangiksi?
    Show book
  • Jääprinsessa Sveitsissä - cover

    Jääprinsessa Sveitsissä

    Marja-Leena Tiainen

    • 0
    • 0
    • 0
    Jääprinsessa-sarjan kolmannessa osassa kilpaillaan niin jäällä kuin rakkaudessa.
    Noora on taitojensa huipulla, ja seuraavaksi taitoluistelija suuntaa jo ulkomaille! Sveitsin Gletscher Cupissa on kilpailijoita monesta eri maasta, ja kilpailun taso on paljon kovempi kuin Suomessa. Haasteet eivät tosin Nooraa pelota, vaan hän haluaa näyttää taitonsa koko maailmalle.
    Nooran kanssa samassa Sveitsin hotellissa asustaa myös kilpamatkalla olevia kanadalaisia lumilautailijoita. He ovat äänekkäitä, ja jotenkin mysteerisesti lumilautailijoiden kengät tuntuvat päätyvän aina Nooran parvekkeelle. Yksi pojista tuntuu olevan Noorasta kiinnostunut, mutta samalla Nooran sydäntä lämmittää yhden kivan jääkiekkopojan kannustusviestit koti-Suomesta. Miten käy taitoluistelun ja rakkauden kilpailuissa?
    Show book
  • Eki ja Nunnu - cover

    Eki ja Nunnu

    Salme Setälä

    • 0
    • 0
    • 0
    Hurmaava satuseikkailu!
    Eki ja Nunnu, kaksi pientä poikaa, lähtevät seikkailemaan. Oikeasti heidän nimensä ovat jotkut ihan toiset, ne jotka Isi ja Äiti ovat heille antaneet, mutta toisiaan he kutsuvat Ekiksi ja Nunnuksi. Eki on melkein viisi, tosi iso jo! Nunnu on vähän pienempi, juuri ja juuri kolmen vanha. Mutta valmis seikkailuun, ihan valmis!
    Poikien mummua sanotaan Sammuksi, vaikka hän onkin Mummu. Mutta Sammukin on keksinyt itselleen nimen, ihan kuten Eki ja Nunnu. Yhtenä päivänä pojat ovat Sammulla kylässä, ja heillä on ihan tylsää. Mikä oikein ratkaisuksi? Onneksi Sammu keksii – hehän voivat mennä Satuun! Satu on ihmeellinen ja salaperäinen, hauska ja yllättävä, eikä yhtään tylsä! Siispä Satua kohti! Siitä alkaakin seikkailu, jonka varrella kohdataan ja koetaan vaikka mitä.
    Show book
  • Taneli Kaneli - cover

    Taneli Kaneli

    Tittamari Marttinen

    • 0
    • 0
    • 0
    Viivi näkee kaupassa söpön lelukissan. Hänen on pakko saada se omaksi! Onneksi vanhemmat suostuvat ostamaan kissan. Se saa nimekseen Taneli Kaneli. Taneli Kaneli ei ole tavallinen lelu. Se osaa puhua! Viivistä ja Taneli Kanelista tulee parhaita ystäviä. Mutta miten Taneli Kaneli päätyi kaupan hyllylle?Viivi ja Taneli Kaneli ovat erottamaton parivaljakko. Hyppää mukaan seuraamaan lelukissan ja pienen tytön valloittavaa elämää!
    Show book
  • 4X ja Vanain aarre - cover

    4X ja Vanain aarre

    Taru Mäkinen

    • 0
    • 0
    • 0
    Oula ja Soila ovat innoissaan. Heidän helsinkiläiset serkkunsa Pirkka ja Minna ovat tulossa kylään! Oula ja Soila ovat kuulleet lähellä suoritettavista kaivauksista. Arkeologit ovat löytäneet alueelta muinaisia Vanain kaupungin jäänteitä. Serkukset päättävät lähteä käymään alueella ja tempautuvat mukaan seikkailuun, jonkalaista he eivät olisi osanneet odottaa."4X ja Vanain aarre" on Taru Mäkisen jännittävä nuortenkirja. Se aloittaa 4X-ryhmästä kertovan sarjan.Mysteerejä, rikoksia, salaisuuksia... Pirkka, Oula, Soila ja Minna ovat paitsi serkuksia, myös salapoliisryhmä nimeltään 4X – eikä heiltä jää yksikään rikos ratkaisematta!
    Show book
  • Se on moro hullu luokka! - cover

    Se on moro hullu luokka!

    Kaisa Ikola

    • 0
    • 0
    • 0
    Enää muutamat vauhdikkaat kahvilatalkoot luokkaretkikassan hyväksi ja pian 9B voi suunnata kauan odotetulle retkelle! Kohteeksi valikoituu rahojen puutteessa Tampere ja sen ilmaiskohteet, mutta sehän ei Hullua luokkaa pidättele. Komeetta-ope lähtee valvojaksi ja saa jahdata luokkalaisia ympäri kaupunkia. Jäätelöä ja pitsaa kuuluu suuria määriä ja Tampereen murrekin tarttuu, kun Hullu luokka koheltaa yläkoulun viimeisillä seikkailuillaan.Teos päättää kymmenenosaisen nuortenkirjasarjan "Hullu luokka".  Sarjassa seurataan yläkoululaisten vauhdikasta elämää 8. ja 9. luokalla. Sarjan kaksi ensimmäistä teosta Kaisa Ikola kirjoitti yhdessä Minna Kulmalan kanssa.-
    Show book