Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Politička elita u Hrvatskoj 1990-2000 - cover

Politička elita u Hrvatskoj 1990-2000

Davorka Budimir

Publisher: Bulaja naklada

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Knjiga o političkoj eliti u Hrvatskoj od 1990. do 2000. godine, o njezinim obilježjima i regrutacijskim kanalima, načinima utjecaja na transformacijske i konsolidacijske procese i izgradnju demokratskih političkih institucija, kao i o ulozi političkih stranaka u tom procesu. Sadržajno se započinje definiranjem pojma elite i osvrtom na hrvatsku političku elitu u razdoblju od 1989. do travnja 1990. te od 1990. do 2000. godine. Slijede poglavlja koja se odnose na instituciju vlade i predsjednika u potonjem periodu, te se kroz analizu HDZ-a i SDP-a u devedesetima promatra uloga političkih stranaka u regrutaciji političke elite.
Available since: 01/13/2021.

Other books that might interest you

  • M Čovjek providnosti - cover

    M Čovjek providnosti

    Antonio Scurati

    • 0
    • 0
    • 0
    Drugi nastavak sage o Mussoliniju. "Ja sam Italija, ja sam fašizam, ja sam smisao borbe, ja sam veličanstvena povijesna drama." Benito Mussolini, čovjek nadmene poze, u crnoj košulji i visokim čizmama, koji se sprema preuzeti potpunu kontrolu nad talijanskim društvenim i duhovnim životom, gubi svijest u svojoj rezidenciji, nalazi se pred vratima smrti. No najmlađi talijanski premijer odbija umrijeti od običnog čira na želucu. Te 1925. Mussolini planira sljedeći korak u svom projektu osvajanja apsolutne moći: Mussolini, fašizam i Italija moraju biti jedno. Na tom putu ništa ga ne može zaustaviti, ni sukobi stranačkih prijatelja koji se međusobno razdiru kao čopor pasa u borbi za položaj i moć, ni intrige i zakulisne radnje koje mora poduzeti kako bi se usvojili "vrlo fašistički" zakoni, ni niz atentata iz kojih se gotovo na nadnaravan način izvlači neokrznut, kao ni buran osobni život – jer on je, kako je papa Pio XI. rekao, čovjek kojeg nam je poslala Providnost. M. Čovjek providnosti drugi je dio nevjerojatne sage o Mussoliniju, nastavak romana M. Dijete svojega vremena, nagrađenog najvažnijim talijanskim i međunarodnim nagradama, prevedenog na četrdeset jezika i prodanog u pola milijuna primjeraka samo u Italiji. Impresivnom književnom i povijesnom rekonstrukcijom razdoblja od 1925. do 1932. Antonio Scurati opisuje zamiranje demokracije, užase prvih koncentracijskih logora u Libiji i prve godine Mussolinija kao Ducea, koji se ne boji izazvati sudbinu proklamirajući: "Još se nije rodio moj nasljednik." Istodobno uvjerljivo prikazuje muškarce i žene koji su sve svoje nade polagali u tu Italiju, te svojim ambicijama i djelima ispisali povijest koja je ishodište nas današnjih.
    Show book
  • Feminizam i kako ga steći - cover

    Feminizam i kako ga steći

    Đurđa Knežević

    • 1
    • 1
    • 0
    Koliko se god činilo da je borba za ženska i manjinska prava pitanje koje je riješeno još u drugoj polovini dvadesetog stoljeća, svakodnevna praksa pokazuje da su čak i društva tzv. zapadnoeuropske demokracije daleko od pravednosti i istopravnosti kad je o spolovima riječ. U Hrvatskoj su žene u još lošijem položaju, bez obzira na zakonske stečevine. Problemi s kojima se susreću na poslu, u javnom životu, a ponajviše u četiri zida često su prešućeni ili se o njima piše tek sporadično i prigodničarski. Feminizam i kako ga steći Đurđe Knežević, istaknute feministkinje i aktivistice, pokazuje koliko je stvari još uvijek neriješeno. Tekstovi u knjizi beskompromisno razobličuju sve licemjerje našega društva, svu lažnu brigu te sve vidljive i, još važnije, nevidljive užase koji nas okružuju. Feminizam i kako ga steći nevjerojatno precizno detektira intelektualno i moralno stanje Hrvatske u novome tisućljeću. Đurđa Knežević, brutalno otvorena, kirurški precizna i kristalno jasna, u svojim tekstovima ne štedi nikoga - ni sustav, ni muškarce, niti žene same. U knjizi Feminizam i kako ga steći Đurđa Knežević pokazuje da je stalno i iznova potrebno upozoravati na sve mane sustava te da je nužno govoriti o problemima kako bi oni postali vidljivi, ali i da bi ih se počelo rješavati.
    Show book
  • Vrtoglave godine - Europa 1900–1914 - cover

    Vrtoglave godine - Europa 1900–1914

    Philipp Blom

    • 0
    • 0
    • 0
    Europa, 1900.–1914.: svijet u traženju, pulsirajuće razdoblje kreativ­nosti i suprotnosti. Glavne su teme terorizam, globalizacija, imigranti, konzumerizam, propast moralnih vrijednosti i suparništvo velikih sila. Dvadeseto stoljeće nije se rodilo u rovovima kod Somme ili Passchendaela, nego u petnaest vrtoglavih godina koje su prethodile Prvome svjetskom ratu. U kratkom razdoblju novi svjetski poredak proizašao je iz tragičnih suprotnosti staroga. Posljedice industrijske revolucije, na političkom i osobnom planu, osjećale su se u cijelom svijetu: gradovi rastu zbog pristizanja seoskog stanovništva koje napušta svoje tradicionalne vrijednosti, znanost donosi napredak, ali i izume iz noćnih mora, obrazovanje je milijunima ljudi otvorilo nove mogućnosti, masovno proizvedeni predmeti promijenili su svakodnevni život, radnici zahtijevaju udio u političkoj vlasti, žene žele promijeniti svoj položaj u društvu i prirodu seksualnih odnosa. Od nevjerojatne nade u novo stoljeće koju je utjelovio Svjetski sajam u Parizu 1900. do atentata na austrijskog nadvojvodu u Sarajevu 1914., povjesničar Philipp Blom ovo razdoblje istražuje godinu po godinu. Premijeri i seljaci, anarhisti i glumice, znanstvenici i psihopati susreću se na pozornici novoga stoljeća u ovom prikazu raskošnoga, nestabilnog doba na rubu katastrofe. Prelijepo napisana i puna vješto ispričanih anegdota, knjiga Vrtoglave godine oživljava čudesa, užase i strahove ranoga dvadesetog stoljeća.
    Show book
  • Čovjek-vadičep sreće Ženu-ribu - cover

    Čovjek-vadičep sreće Ženu-ribu

    Pero Kvesić

    • 0
    • 0
    • 0
    Kad se 2005. Pero Kvesić odlučio na eksperiment i svoje zapise počeo objavljivati na blogu, vjerojatno nije ni sanjao da će njegov Čovjek-vadičep i Žena-riba napraviti puni krug i svoje putovanje završiti među koricama. Duhovit, bridak, pustopašan i ironičan bez obzira na to što i o kome pisao – a on se u svojem dugogodišnjem spisateljskom i novinarskom radu uistinu okušao u raznim formama za raznovrsnu publiku – nema dvojbe da se izvrsno snašao i u tome novome mediju koji je među prvima prepoznao kao platformu budućnosti. Njegovi su zapisi sjajna kronika duha vremena, i kad piše o seksu i kad piše o politici. I premda je po ovom prvom poznatiji, njegova je bodlja u drugoj temi još oštrija. Nakon više od milijun posjetitelja i dvije tisuće postova Čovjek-vadičep i Žena-riba zaslužili su da ih se s internetskih bespuća prizemlji i ukoriči. Ovo je stoga prava literarna poslastica ne samo za njegove stare poklonike već i za one koji će zahvaljujući ovoj knjizi to postati.
    Show book
  • Radikalnost ljubavi - cover

    Radikalnost ljubavi

    Srećko Horvat

    • 0
    • 3
    • 0
    Što bi se dogodilo da, bez straha od mogućih odgovora, glavnim revolucionarima 20. stoljeća – od Lenjina do Che Guevare – možemo postaviti naizgled naivna pitanja o ljubavi? I kakva je situacija danas, kad smo u svjetlu novih tehnologija suočeni s hiperinflacijom seksa? Ima li za ljubav mjesta na Trgu Tahrir ili u pokretu Occupy? Ovo su samo neka od pitanja na koja filozof Srećko Horvat traži odgovore u svojem najnovijem eseju Radikalnost ljubavi. Dubinski uvid, neočekivane paralele i intrigantni zaključci čine Horvatovu Radikalnost ljubavi nezaobilaznim štivom koje je privuklo međunarodnu pozornost u svojem engleskom izvorniku te je već prevedeno na deset svjetskih jezika.
    Show book
  • Nepokopana prošlost - cover

    Nepokopana prošlost

    László Végel

    • 0
    • 0
    • 0
    Kad se čovjek rodi 1941. u kućici od ćerpiča čija fotografija ne postoji – jer tko bi u to doba trošio film na takav kadar – i to kao manjina u zemlji u kojoj se režimi izmjenjuju kao na traci, njegova obiteljska i osobna prošlost neraskidivo je povezana s mašinerijom povijesti. Od Trianona, Horthyja, Tita, Staljina, Drugog svjetskog rata i 1948. pa sve do kemijske olovke dobivene iz Amerike, majčinih francuskih kremšnita i skrivenog radioaparata na kojem se slušao Radio Slobodna Europa, László Végel u svojem autobiografskom romanu Nepokopana prošlost ulazi u samo njemu svojstven, pomno konstruiran vremenski stroj.Bridak i ironičan, ovaj sjajni pisac na šarmantan i duboko promišljen način oslikava razdoblje od 1941. do 1990. prateći povijesna zbivanja kroz prizmu obiteljskih odnosa i događaja u mikrosvijetu Végelovih. Čak i unatoč sjetnom priznanju kako se osjeća kao plesač beskućništva na žici zato što domovinu nikad nije imao – jer Mađarskoj je stran njegov svijet, a Srbiji njegov jezik i kultura – Nepokopana prošlost topao je, šarmantan roman koji nudi pogled kroz ključanicu u život ovog iznimnog pisca.
    Show book